Boy's Concordia High School Invitational

Concordia College-Moorhead, MN

March 20, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on Girls



55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

55 Meter 1 Elby Pope, Grand Forks Red River 6.89 H1 2 Aaron Moritz, Valley City 6.89 H2 3 Alex Spacek, West Fargo 6.97 H1 4 Ciaran White, Grand Forks Central 6.98 H2 5 Jaime Heinen, West Fargo 6.98 H7 6 Shane Siverson, West Fargo 7.00 H1 7 Zayne Medhaug, Wahpeton 7.01 H1 8 Peter Saintel, Fargo North 7.04 H3 9 Casey Ford, Grand Forks Central 7.07 H3 10 Jackson Lahren, West Fargo 7.10 H2 11 Zach Koppang, Grand Forks Red River 7.12 H6 12 Brandon Gibson, West Fargo 7.12 H1 13 Nick Williams, West Fargo 7.13 H3 14 Levi Bachmeier, West Fargo 7.15 H2 15 Carrington Adams, Grand Forks Central 7.16 H3 16 Calvin Burkholder, Grand Forks Red River 7.17 H5 17 Aaron Schmit, Wahpeton 7.17 H2 18 Michael Brooks, Grand Forks Central 7.20 H7 19 Jon Carlson, Grand Forks Central 7.21 H7 20 Shelby Schulz, West Fargo 7.21 H3 21 Dustin Null, West Fargo 7.22 H3 22 Ryne Schaeffer, West Fargo 7.23 H1 23 Glenn Mathews, Grand Forks Red River 7.23 H5 24 Chris Hansen, West Fargo 7.25 H7 25 Jimmy Evers, Grand Forks Red River 7.26 H5 26 Nathan Hollingworth, Grand Forks Red River 7.26 H2 27 Brady Glennen, Grand Forks Red River 7.26 H4 28 Colton Schulz, West Fargo 7.29 H4 29 Sean Thompson, Fargo North 7.29 H8 30 Adam Solum, West Fargo 7.32 H5 31 Nick Meagher, Grand Forks Red River 7.33 H5 32 Jake Mutzenberger, Grand Forks Central 7.34 H2 33 Aj Johnstone, Grand Forks Red River 7.34 H6 34 Dontay Allen, Grand Forks Central 7.34 H9 35 Jordan Aus, Valley City 7.35 H6 36 Nick Larson, West Fargo 7.36 H5 37 Jesse Chavez, Grand Forks Red River 7.43 H7 38 Kevin Gregoire, Wahpeton 7.46 H4 39 Shane Hillen, West Fargo 7.49 H1 40 Loren Bothun, Grand Forks Red River 7.50 H6 41 Damion Effhauser, Grand Forks Red River 7.52 H8 42 Conor Roche, Grand Forks Red River 7.52 H4 43 Matt Ruff, West Fargo 7.55 H11 43 Ronnie Beck, Wahpeton 7.55 H6 45 Nathan Stanczyk, West Fargo 7.59 H10 46 Jeff Dennison, Grand Forks Red River 7.59 H4 47 Brandon Lee, Fargo North 7.60 H9 48 Greg Dyck, Valley City 7.61 H10 49 Zach Opatz, Valley City 7.62 H12 50 Nolan Clark, West Fargo 7.63 H5 51 Josh Hall, Grand Forks Red River 7.64 H6 52 Andrew Uglem, Fargo North 7.64 H13 53 Luis Padilla, Grand Forks Red River 7.65 H4 54 Josh Satterfield, Grand Forks Central 7.66 H8 55 Joao Sores, Devils Lake 7.70 H3 56 David Tompkins, Devils Lake 7.71 H8 57 Jason Mastel, Grand Forks Central 7.72 H12 58 Connor Baker, Devils Lake 7.74 H8 59 Byron Banet, Devils Lake 7.76 H13 60 Jonathan Bell-Clement, Fargo North 7.79 H13 61 Jeff Joyce, Valley City 7.89 H10 62 Brandon Myhre, Devils Lake 7.89 H9 63 Matt Prochniak, West Fargo 7.90 H7 64 Danny Koetterheinrich, Grand Forks Red River 7.91 H7 65 Taylor Deem, Grand Forks Central 7.97 H10 66 Ben Carpenter, Grand Forks Red River 8.00 H8 67 Brandon Gregie, Grand Forks Central 8.00 H10 68 Andrew Hodges, Devils Lake 8.09 H9 69 Brady Spencer, Grand Forks Central 8.11 H10 70 Brian Delgado, Grand Forks Central 8.12 H12 71 Jory White, Valley City 8.12 H11 72 Ryan Bothun, Grand Forks Red River 8.13 H6 73 Gerrid Davis, Grand Forks Red River 8.16 H13 74 Alex Bernhardt, Valley City 8.17 H12 75 Levi Lepird, West Fargo 8.20 H11 76 Jamie Griggs, Grand Forks Central 8.20 H11 77 Jared Swanberg, Valley City 8.32 H12 78 Hunter Odenbach, West Fargo 8.40 H9 79 Andrew McCreary, Grand Forks Central 8.43 H11 80 Nathan Myhre, Devils Lake 8.45 H13 81 Chris Kjenstad, Grand Forks Red River 8.48 H8 82 James Pacheco, Devils Lake 9.15 H11 83 Adam Sayler, West Fargo 9.27 H9
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

55 Meter Hurdles 1 Jimmy Evers, Grand Forks Red River 8.50 H1 2 Ger Schmidt, Grand Forks Central 8.60 H1 3 Kellen Plutowski, Grand Forks Red River 8.65 H1 4 Grant Mjelstad, Fargo North 8.83 H1 5 Nathan Hollingworth, Grand Forks Red River 8.96 H1 6 Michael Reiner, West Fargo 9.05 H2 7 Jordan Bishoff, West Fargo 9.19 H1 8 Adam Bothun, Grand Forks Red River 9.21 H1 9 Loren Bothun, Grand Forks Red River 9.36 H2 10 Daniel Asa, West Fargo 9.84 H2 11 Jason Mastel, Grand Forks Central 10.40 H3 12 Ian Cote, Devils Lake 10.49 H2 13 Marcus Smith, Grand Forks Central 10.51 H2 14 Nivyukuri Kazimire, West Fargo 10.68 H3 15 Felicien Gubandja, West Fargo 10.97 H3 16 Jeffrey Keller, West Fargo 11.15 H2 17 Patrick Maassel, Fargo North 11.70 H3 18 Nathan Jahnke, West Fargo 11.98 H3 19 Idris Tschibangu, West Fargo 12.10 H3
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

200 Meter 1 Casey Ford, Grand Forks Central 24.17 2 Ryne Schaeffer, West Fargo 24.57 3 James Simonson, Fargo North 24.58 4 Alex Spacek, West Fargo 24.64 5 Zayne Medhaug, Wahpeton 24.70 6 Aaron Moritz, Valley City 24.83 6 Brandon Gibson, West Fargo 24.83 8 Peter Saintel, Fargo North 25.12 9 Carrington Adams, Grand Forks Central 25.17 9 Nick Williams, West Fargo 25.17 11 Jackson Lahren, West Fargo 25.22 12 Shelby Schulz, West Fargo 25.23 13 Dontay Allen, Grand Forks Central 25.41 14 Nathan Hollingworth, Grand Forks Red River 25.43 15 Joey Halgrimson, Valley City 25.50 16 Jake Kroke, West Fargo 25.61 17 Chris Hansen, West Fargo 25.67 18 Brady Glennen, Grand Forks Red River 25.76 19 Jon Carlson, Grand Forks Central 25.78 20 Brandon Naeseth, Valley City 25.80 21 Damion Effhauser, Grand Forks Red River 25.85 21 Sean Thompson, Fargo North 25.85 23 Ronnie Beck, Wahpeton 25.90 24 Jesse Chavez, Grand Forks Red River 25.93 25 Kevin Gregoire, Wahpeton 25.97 25 Glenn Mathews, Grand Forks Red River 25.97 25 Aaron Schmit, Wahpeton 25.97 28 Nick Larson, West Fargo 26.01 29 Conor Roche, Grand Forks Red River 26.02 30 Aj Johnstone, Grand Forks Red River 26.04 31 Jimmy Evers, Grand Forks Red River 26.05 32 Justin Formaneck, Wahpeton 26.09 33 Brian Ericson, Grand Forks Red River 26.47 34 Tommy Good, Devils Lake 26.58 35 Jordan Aus, Valley City 26.70 36 Josh Hall, Grand Forks Red River 26.75 37 Mark Bushaw, Grand Forks Central 26.77 38 Quin Dalziel, Devils Lake 26.86 39 Sam Desai, Devils Lake 26.93 40 Adam Leach, Grand Forks Red River 27.00 41 Brandon Lee, Fargo North 27.05 42 Byron Banet, Devils Lake 27.26 43 Shane Undem, Valley City 27.27 44 Jonathan Bell-Clement, Fargo North 27.56 45 Danny Koetterheinrich, Grand Forks Red River 27.58 46 Matt Prochniak, West Fargo 27.64 47 Kenny Olson, Devils Lake 27.71 48 Brandon Gregie, Grand Forks Central 27.75 48 David Tompkins, Devils Lake 27.75 50 Greg Dyck, Valley City 27.88 51 Grant Fischer, Fargo North 27.93 52 Joao Sores, Devils Lake 28.06 53 Luis Padilla, Grand Forks Red River 28.18 54 Brandon Breckheimer, Valley City 28.19 55 Brady Spencer, Grand Forks Central 28.21 56 Ryan Bothun, Grand Forks Red River 28.24 57 Conner Dingle, Grand Forks Red River 28.25 58 Marcus Smith, Grand Forks Central 28.63 59 Patrick Maassel, Fargo North 28.67 60 Taylor Deem, Grand Forks Central 28.88 61 Hunter Odenbach, West Fargo 29.18 62 Gerrid Davis, Grand Forks Red River 29.26 63 Jason Mastel, Grand Forks Central 29.36 64 Andrew Hodges, Devils Lake 29.50 65 Alex Bernhardt, Valley City 29.72 66 Jamie Griggs, Grand Forks Central 29.79 67 Jory White, Valley City 30.12 67 Levi Lepird, West Fargo 30.12 69 Brian Delgado, Grand Forks Central 30.16 70 Isaiah Enockson, Fargo North 30.18 71 Devon Liljenquist, Valley City 30.26 72 Ben Carpenter, Grand Forks Red River 30.28 73 Dereck Durheim, Valley City 30.38 74 Nathan Myhre, Devils Lake 30.56 75 Chris Kjenstad, Grand Forks Red River 30.80 76 Tanner Keitzman, Grand Forks Red River 31.02 77 Andrew Krosbakken, Fargo North 31.19 78 Jared Swanberg, Valley City 31.20 79 Taylor Endres, Grand Forks Red River 31.28 80 Andrew McCreary, Grand Forks Central 31.48 81 Ben Osman, Fargo North 31.56
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

400 Meter 1 Matt Loehr, Grand Forks Red River 52.24 H1 2 Shane Hillen, West Fargo 53.85 H1 3 Shane Siverson, West Fargo 54.59 H1 4 Zayne Medhaug, Wahpeton 54.76 H2 5 Jake Kroke, West Fargo 54.97 H1 6 Mike Torrey, Grand Forks Central 55.17 H2 7 Ger Schmidt, Grand Forks Central 55.47 H2 8 James Simonson, Fargo North 55.50 H1 9 Michael Brooks, Grand Forks Central 56.01 H1 10 Colton Schulz, West Fargo 57.32 H4 11 Justin Formaneck, Wahpeton 57.68 H3 12 Brandon Naeseth, Valley City 57.80 H6 13 Chris Lappe, Grand Forks Central 58.14 H3 14 Ronnie Beck, Wahpeton 58.26 H5 15 Carrington Adams, Grand Forks Central 58.27 H5 16 Justin Gerzewski, Grand Forks Central 58.50 H3 17 Mark Bushaw, Grand Forks Central 58.69 H5 18 Tommy Good, Devils Lake 58.71 H3 19 Glenn Mathews, Grand Forks Red River 58.77 H2 20 Adam Leach, Grand Forks Red River 59.69 H4 21 Ian Cote, Devils Lake 59.89 H4 22 Nolan Clark, West Fargo 59.97 H6 23 Ransi Thomas, West Fargo 60.20 H3 24 Caleb Kobilansky, Grand Forks Central 60.47 H5 25 Conner Dingle, Grand Forks Red River 60.65 H4 26 Luis Padilla, Grand Forks Red River 61.32 H2 27 Sam Desai, Devils Lake 61.59 H4 28 Brandon Myhre, Devils Lake 61.93 H5 29 Andrew Uglem, Fargo North 62.21 H8 30 Taylor Deem, Grand Forks Central 62.26 H7 31 Grant Fischer, Fargo North 63.10 H4 32 David Breitbach, Fargo North 63.11 H2 33 Brandon Gregie, Grand Forks Central 63.69 H7 34 Brandon Breckheimer, Valley City 64.21 H7 35 Jamie Griggs, Grand Forks Central 64.86 H7 36 Gabe Trevino, Devils Lake 64.93 H6 37 Alex Kithcens, Devils Lake 65.52 H8 38 Luis Haroldson, Fargo North 66.37 H7 39 Levi Lepird, West Fargo 66.44 H7 40 Brian Delgado, Grand Forks Central 67.78 H8 41 Marcus Smith, Grand Forks Central 67.80 H7 42 Brock Ratzlaff, Devils Lake 67.96 H8 43 Isaiah Enockson, Fargo North 68.06 H8 44 Andrew Krosbakken, Fargo North 68.47 H6 45 Ben Osman, Fargo North 69.40 H8 46 Nathan Sugden, Fargo North 71.11 H5 47 Andrew McCreary, Grand Forks Central 73.61 H6
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

800 Meter 1 Wayne Engelhard, Valley City 1:59.91 H1 2 Spencer Uetz, West Fargo 2:00.23 H1 3 Paul Shafer, Grand Forks Central 2:04.02 H1 4 Tony Schulz, West Fargo 2:06.06 H2 5 Victor Soro, West Fargo 2:06.48 H2 6 Owen Alfonso, Devils Lake 2:11.86 H1 7 Cesar Vasquez, West Fargo 2:12.96 H2 8 Michael Pierce, West Fargo 2:13.96 H2 9 Brayden Will, Valley City 2:14.02 H1 10 Rj Smith, Grand Forks Central 2:15.31 H2 11 Guled Suleiman, Grand Forks Red River 2:17.16 H1 12 Tom Sorum, Wahpeton 2:18.72 H2 13 Cody Ulness, Grand Forks Red River 2:19.89 H2 14 Jordan Carlson, Grand Forks Red River 2:20.15 H1 15 Nathan Gilles, West Fargo 2:23.04 H3 16 Chris Lappe, Grand Forks Central 2:23.11 H1 17 Brady Christen, Grand Forks Red River 2:23.73 H3 18 Austin Cogil, Grand Forks Central 2:24.16 H3 19 James Bean, Fargo North 2:25.45 H2 20 Eric Christianson, Wahpeton 2:26.02 H2 21 Brandon Klave, Grand Forks Red River 2:28.70 H4 22 Ken Miller, West Fargo 2:28.72 H4 23 Craig Knutson, Grand Forks Red River 2:30.98 H4 24 Vlod Collins, Grand Forks Red River 2:34.69 H4 25 Aric Stormon, West Fargo 2:36.17 H4 26 Ismaille Smiley, Grand Forks Red River 2:36.35 H4 27 Jake McCowan, Grand Forks Red River 2:37.95 H4 28 Tony Wood, Grand Forks Central 2:39.10 H3 29 Ryan Ewers, Grand Forks Central 2:39.92 H3 30 Trent Adams, Grand Forks Central 2:41.21 H5 31 Nathan Jahnke, West Fargo 2:41.82 H4 32 Jake Dunham, Grand Forks Red River 2:42.10 H4 33 Tyler Jehs, Grand Forks Central 2:42.82 H4 34 Jordan Enno, Grand Forks Central 2:45.86 H5 35 Shane Jensen, Grand Forks Central 2:46.66 H3 36 Caylor Adkins, Grand Forks Red River 2:46.69 H3 37 Chris Wagar, Valley City 2:49.92 H5 38 Riley Qualley, Grand Forks Central 2:51.30 H5 39 Stephan Gifford, Grand Forks Central 2:51.48 H5 40 Nick Sharief, Grand Forks Central 2:52.06 H3 41 Joe Lee, Grand Forks Red River 3:00.02 H3 42 Alex Rath, Grand Forks Central 3:00.72 H5 43 Henry Adkins, Grand Forks Central 3:06.00 H5 44 Nick Ackley, Grand Forks Central 3:06.73 H5 45 John McKeever, Grand Forks Central 3:12.81 H5 46 Shane Christen, Grand Forks Red River 3:17.71 H3
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

1600 Meter 1 Spencer Uetz, West Fargo 4:28.39 H1 2 Shane Harlow, Grand Forks Central 4:35.56 H1 3 Paul Shafer, Grand Forks Central 4:43.20 H1 4 Jamison Gehrig, West Fargo 4:47.02 H1 5 Johnny Rosales, Grand Forks Red River 5:02.60 H1 6 Derek Burchill, Valley City 5:03.47 H1 7 Lukas Johnson, West Fargo 5:03.89 H1 8 Jordan Carlson, Grand Forks Red River 5:13.46 H1 9 Tanner Piper, Grand Forks Red River 5:14.82 H1 10 Brady Christen, Grand Forks Red River 5:15.04 H1 11 Ben Houska, Grand Forks Central 5:17.17 H1 12 Tom Sorum, Wahpeton 5:26.71 H1 13 Austin Albrecht, West Fargo 5:27.61 H2 14 Casey Engelhard, Valley City 5:36.69 H1 15 Ryan Ewers, Grand Forks Central 5:45.06 H3 16 Tony Wood, Grand Forks Central 5:46.51 H2 17 Craig Knutson, Grand Forks Red River 5:48.89 H2 18 Shane Jensen, Grand Forks Central 5:51.01 H3 19 Alex Krieg, Fargo North 5:51.25 H3 20 Jake McCowan, Grand Forks Red River 5:53.51 H2 21 Caylor Adkins, Grand Forks Red River 5:55.88 H2 22 Ted Helgeson, Grand Forks Central 5:56.32 H2 23 Lee Mack, Devils Lake 5:57.26 H2 24 Vlod Collins, Grand Forks Red River 5:58.15 H2 25 Ismaille Smiley, Grand Forks Red River 5:59.51 H2 26 Brandon Klave, Grand Forks Red River 6:01.60 H2 27 Andrew Smith, Fargo North 6:02.31 H3 28 Tyler Jehs, Grand Forks Central 6:04.58 H3 29 Jordan Enno, Grand Forks Central 6:05.43 H3 30 Nick Hudson, Grand Forks Central 6:06.84 H2 31 Jesse Lugo, Fargo North 6:07.09 H3 32 Riley Qualley, Grand Forks Central 6:14.07 H2 33 Trent Adams, Grand Forks Central 6:17.67 H3 34 Nick Sharief, Grand Forks Central 6:17.69 H2 35 Nick Ackley, Grand Forks Central 6:19.61 H3 36 Stephan Gifford, Grand Forks Central 6:20.78 H3 37 John McKeever, Grand Forks Central 6:27.87 H3 38 Henry Adkins, Grand Forks Central 6:28.05 H3 39 Nate Dunham, Grand Forks Red River 6:28.34 H2 40 Daniel Salah, Fargo North 6:34.74 H3 41 Shane Christen, Grand Forks Red River 7:16.68 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

3200 Meter 1 Shane Harlow, Grand Forks Central 10:13.49 H1 2 Francis Mendee, Grand Forks Red River 10:23.80 H1 3 Nate Peterson, West Fargo 10:40.05 H1 4 Darin Baltezore, West Fargo 10:40.40 H1 5 Josh Hanson, West Fargo 10:43.43 H1 6 Travis Mack, Devils Lake 10:46.59 H1 7 Habimana Francois, Grand Forks Red River 10:49.30 H1 8 Tom Fisher, Grand Forks Central 11:17.06 H1 9 Tanner Piper, Grand Forks Red River 11:27.50 H1 10 Nathan Aswege, West Fargo 11:28.68 H1 11 Ted Helgeson, Grand Forks Central 12:37.78 H1 12 Keith Lehman, Fargo North 13:33.33 H1 12 Andrew Smith, Fargo North 13:33.33 H1 14 Jesse Lugo, Fargo North 14:18.83 H1 15 Nick Hudson, Grand Forks Central 14:33.49 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

4x200 Meter Relay 1 Grand Forks Red River (Matt Loehr, Alex Hickel, Nathan Hollingworth, Elby Pope) 97.44 H1 2 West Fargo (Shane Hillen, Brandon Gibson, Alex Spacek, Shane Siverson) 97.66 H1 3 Grand Forks Central (Ciaran White, Casey Ford, Michael Brooks, Jake Mutzenberger) 1:41.50 H1 4 Fargo North (Peter Saintel, James Simonson, Sean Thompson, Brandon Lee) 1:42.27 H1 5 Devils Lake (Quin Dalziel, David Tompkins, Chase Johnson, Joao Sores) 1:49.53 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Grand Forks Central (Ciaran White, Paul Shafer, Mike Torrey, Ger Schmidt) 3:38.20 H1 2 Grand Forks Red River (Alex Hickel, Brady Glennen, Conor Roche, Matt Loehr) 3:42.66 H1 3 West Fargo (Jake Kroke, Dustin Null, Adam Solum, Ryne Schaeffer) 3:43.54 H1 4 Valley City (Derek Burchill, Casey Engelhard, Brayden Will, Wayne Engelhard) 3:52.68 H1 5 Devils Lake (Owen Alfonso, Brandon Myhre, Ian Cote, Seth McKelvey) 4:05.58 H1 6 Fargo North (Anjelo Shepherd, Grant Lukow, Jonathan Bell-Clement, Andrew Uglem) 4:05.67 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 West Fargo (Lukas Johnson, Jamison Gehrig, Nate Peterson, Darin Baltezore) 8:49.62 2 Grand Forks Central (Mike Torrey, Tom Fisher, Alex Torrey, Justin Gerzewski) 8:53.22 3 Grand Forks Red River (Johnny Rosales, Guled Suleiman, Francis Mendee, Habimana Francois) 8:55.23 4 Devils Lake (Travis Mack, Owen Alfonso, Tommy Good, Gabe Trevino) 9:14.51 5 Fargo North (David Breitbach, Keith Lehman, James Bean, Anjelo Shepherd) 10:15.10
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

Long Jump 1 Jaime Heinen, West Fargo 19-11 (6.07m) 2 Elby Pope, Grand Forks Red River 19-7 (5.97m) 3 Nick Williams, West Fargo 19-6 1/4 (5.95m) 4 Aaron Moritz, Valley City 19-3 (5.86m) 5 Dayton Marek, Grand Forks Red River 18-10 (5.74m) 6 Jordan Aus, Valley City 18-5 (5.61m) 7 Alex Hickel, Grand Forks Red River 18-4 1/2 (5.60m) 8 Jordan Bishoff, West Fargo 17-10 (5.43m) 9 Carrington Adams, Grand Forks Central 17-9 1/2 (5.42m) 10 Ransi Thomas, West Fargo 17-6 1/2 (5.34m) 11 Daniel Asa, West Fargo 17-5 1/2 (5.32m) 12 Austin Nelson, Devils Lake 17-4 (5.28m) 13 Austin Althoff, West Fargo 17-2 1/2 (5.24m) 14 Caleb Kobilansky, Grand Forks Central 17-1 (5.20m) 15 Calvin Burkholder, Grand Forks Red River 17-0 (5.18m) 16 Levi Bachmeier, West Fargo 16-9 (5.10m) 17 Ryan Ellingson, West Fargo 16-8 1/2 (5.09m) 18 Damion Effhauser, Grand Forks Red River 16-7 (5.05m) 19 Victor Soro, West Fargo 16-6 1/2 (5.04m) 20 Ethan Sorenson, West Fargo 16-6 (5.03m) 21 Matt Cornell, Grand Forks Central 16-4 1/2 (4.99m) 22 Tyler Kovarik, West Fargo 16-3 1/2 (4.96m) 23 Adam Bothun, Grand Forks Red River 16-3 (4.95m) 24 Jeff Dennison, Grand Forks Red River 16-2 (4.92m) 25 Cody Ulness, Grand Forks Red River 16-1 (4.90m) 26 Rj Smith, Grand Forks Central 16-1 (4.90m) 27 Kenny Olson, Devils Lake 16-0 1/2 (4.89m) 28 Peter Saintel, Fargo North 16-0 (4.87m) 29 Jared Goeser, Devils Lake 16-0 (4.87m) 30 Zach Koppang, Grand Forks Red River 15-9 (4.80m) 31 Adam Leach, Grand Forks Red River 15-7 (4.75m) 32 Shane Undem, Valley City 15-4 (4.67m) 33 Zach Opatz, Valley City 15-3 1/2 (4.66m) 34 Quin Dalziel, Devils Lake 15-2 1/2 (4.63m) 35 Seth McKelvey, Devils Lake 15-2 (4.62m) 36 Chris Bertsch, Devils Lake 15-1 1/2 (4.61m) 37 Aaron Heck, Valley City 14-11 (4.54m) 38 Jory White, Valley City 14-10 1/2 (4.53m) 39 Blake Schaefer, West Fargo 14-7 (4.44m) 40 Loren Bothun, Grand Forks Red River 14-6 1/2 (4.43m) 41 Felicien Gubandja, West Fargo 14-6 (4.42m) 42 Dereck Durheim, Valley City 14-5 1/2 (4.40m) 43 Jared Swanberg, Valley City 13-10 1/2 (4.23m) 44 Brock Ratzlaff, Devils Lake 13-8 (4.16m) 45 Devon Liljenquist, Valley City 13-5 (4.09m) 46 Tanner Keitzman, Grand Forks Red River 13-1 (3.98m) 47 Dontay Allen, Grand Forks Central 13-1 (3.98m) 48 Adam Sayler, West Fargo 12-2 (3.70m) 49 Chris Kjenstad, Grand Forks Red River 12-1 (3.68m) 50 Taylor Endres, Grand Forks Red River 11-10 (3.60m)
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

Triple Jump 1 Alex Hickel, Grand Forks Red River 40-0 1/2 (12.20m) 2 Dayton Marek, Grand Forks Red River 38-0 (11.58m) 3 Joey Halgrimson, Valley City 37-3 (11.35m) 4 Nick Meagher, Grand Forks Red River 37-1 1/2 (11.31m) 5 Austin Nelson, Devils Lake 36-9 (11.20m) 6 Jordan Bishoff, West Fargo 35-3 (10.74m) 7 Daniel Asa, West Fargo 35-1 (10.69m) 8 Kenny Olson, Devils Lake 34-5 (10.49m) 9 Jeff Dennison, Grand Forks Red River 33-11 (10.33m) 10 Ethan Sorenson, West Fargo 33-6 (10.21m) 11 Rj Smith, Grand Forks Central 33-5 (10.18m) 12 Matt Cornell, Grand Forks Central 33-1 (10.08m) 13 Ben Carpenter, Grand Forks Red River 30-2 (9.19m) 14 Quin Dalziel, Devils Lake 29-11 (9.11m) 15 Jared Goeser, Devils Lake 28-6 (8.68m) 16 Jesse Kerlin, Devils Lake 27-9 1/2 (8.47m)
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

High Jump 1 Kellen Plutowski, Grand Forks Red River 6-0 (1.83m) 2 Jaime Heinen, West Fargo 5-10 (1.78m) 3 Jordan Bishoff, West Fargo 5-8 (1.73m) 4 Adam Bothun, Grand Forks Red River 5-8 (1.73m) 4 Joey Halgrimson, Valley City 5-8 (1.73m) 6 Dustin Ratzlaff, Devils Lake 5-6 (1.68m) 7 Dominic Mugavero, West Fargo 5-6 (1.68m) 8 Loren Bothun, Grand Forks Red River 5-4 (1.62m) 8 Matt Lee, Grand Forks Red River 5-4 (1.62m) 8 Austin Althoff, West Fargo 5-4 (1.62m) 11 Chris Bertsch, Devils Lake 5-4 (1.62m) 11 Daniel Asa, West Fargo 5-4 (1.62m) 13 Tom Fisher, Grand Forks Central 5-4 (1.62m) 13 Blake Schaefer, West Fargo 5-4 (1.62m) 15 Josh Satterfield, Grand Forks Central 5-2 (1.57m)
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

Pole Vault 1 Marshall Deem, Grand Forks Central 12-6 (3.81m) 2 Levi Bachmeier, West Fargo 12-0 (3.66m) 3 Connor Baker, Devils Lake 10-6 (3.20m) 4 Grant Mjelstad, Fargo North 10-6 (3.20m) 4 Andrew Krosbakken, Fargo North 10-6 (3.20m) 6 Brian Ericson, Grand Forks Red River 9-6 (2.89m) 7 Brandon Myhre, Devils Lake 9-0 (2.74m) 8 Jacob Clouse, Devils Lake 9-0 (2.74m) 9 Nathan Myhre, Devils Lake 8-0 (2.44m) 10 Charlie Luong, West Fargo 8-0 (2.44m)
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Drew Johnson, West Fargo 34-5 (10.49m) 2 Tyler Wentz, West Fargo 28-7 (8.71m) 3 Randall Kenninger, Fargo North 26-8 (8.12m) 4 Zach Opatz, Valley City 26-4 (8.02m) 5 James Pacheco, Devils Lake 24-11 (7.59m) 6 Chris Lautt, Grand Forks Central 23-1 1/2 (7.04m) 7 Jacob Borge, Fargo North 20-5 1/2 (6.23m) Round 1, Flight 2 1 Nick Cajobe, West Fargo 34-9 (10.59m) 2 Nathan Mugavero, West Fargo 33-8 (10.26m) 3 David Dube, West Fargo 30-11 (9.42m) 4 Carson Adam, Devils Lake 30-0 (9.14m) 5 Mikkel Zettler, Grand Forks Central 29-9 (9.06m) 6 Hunter Martineau, Fargo North 29-7 (9.01m) 7 Cole Baker, Devils Lake 28-3 (8.61m) 8 Adel Said, West Fargo 27-8 (8.43m) 9 Taylor Cole, West Fargo 25-4 (7.72m) Round 1, Flight 3 1 Jonah Vane, West Fargo 35-1 (10.69m) 2 Adam Lang, Valley City 33-10 (10.31m) 3 Tyler Ringdahl, Wahpeton 31-6 (9.60m) 4 Kevin Klaers, West Fargo 29-8 (9.04m) 5 Alex Barnes, West Fargo 27-10 (8.48m) 6 Eli Olson, Fargo North 27-7 (8.40m) Round 1, Flight 4 1 Steven Burdick, West Fargo 37-0 (11.27m) 2 Aaron Heck, Valley City 36-4 (11.07m) 3 Mike Krause, Grand Forks Central 36-1 (10.99m) 4 Brian Bjerk, Grand Forks Red River 35-8 (10.87m) 5 Taylor Aasmundstad, Devils Lake 34-11 (10.64m) 5 Ben Lofgren, Grand Forks Central 34-11 (10.64m) 7 Joel Green, Wahpeton 34-1 (10.38m) 8 Danny Koetterheinrich, Grand Forks Red River 33-11 (10.33m) Round 1, Flight 5 1 Ross Montgomery, West Fargo 40-6 (12.34m)q 2 Tyler Kennedy, West Fargo 38-10 (11.83m) 3 Dallas Bosch, Fargo North 36-7 (11.15m) 4 Connor Swiontek, Devils Lake 35-8 (10.87m) 5 Forrest Fretheim, West Fargo 35-6 (10.82m) 6 Matt Kopp, Devils Lake 34-6 (10.51m) 7 Alex Fontaine, West Fargo 33-9 (10.28m) 8 Zach Winkler, Grand Forks Red River 33-4 (10.16m) 9 Tony Ross, West Fargo 31-9 (9.67m) Round 1, Flight 6 1 Mason Herman, West Fargo 41-6 (12.65m)q 2 Landin Rognlin, Fargo North 40-9 (12.42m)q 3 Jared Steinberger, West Fargo 40-5 (12.32m)q 4 Evan Mahar, Grand Forks Red River 39-9 (12.11m)q 5 Brandon Zahradka, Grand Forks Central 39-9 (12.11m)q 6 Matt Coen-Tuff, Grand Forks Red River 39-8 (12.09m)q 7 Nathan Stanczyk, West Fargo 39-2 (11.93m)q 8 Alex McDonald, Grand Forks Central 37-5 (11.40m) 9 Josh Johnson, Grand Forks Red River 36-10 (11.22m) Final 1 Evan Mahar, Grand Forks Red River 43-0 (13.10m) 2 Jared Steinberger, West Fargo 41-10 (12.75m) 3 Mason Herman, West Fargo 41-6 (12.65m) 4 Landin Rognlin, Fargo North 40-9 (12.42m) 5 Ross Montgomery, West Fargo 40-6 (12.34m) 6 Brandon Zahradka, Grand Forks Central 39-9 (12.11m) 7 Matt Coen-Tuff, Grand Forks Red River 39-8 (12.09m) 8 Nathan Stanczyk, West Fargo 39-2 (11.93m)
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

Shot Put-Junior
55 | 55H | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 4X200 | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | HJ | PV | SP | SP | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 800 Meter, 1600 Meter, 3200 Meter, 4x200 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put 1 West Fargo 192.8 2 Grand Forks Red River 147.2 3 Grand Forks Central 96.0 4 Valley City 47.0 5 Fargo North 40.0 6 Devils Lake 36.0 7 Wahpeton 11.0
Click here for data on Girls

Return to home page.